Na přeložku by kraj chtěl čerpat dotace

chrastanyRada Středočeského kraje schválila zařazení projektového záměru „Chrášťany, přeložka II. etapa“ do zásobníku projektů financovaných IROP a národních zdrojů.  Zároveň radní uložili Krajskému úřadu Středočeského kraje zajistit realizaci veřejné zakázky na dodavatele projektové dokumentace a autorského dozoru. Tuto investorskou přípravu bude kraj hradit ze svého rozpočtu pro letošní rok.

Nová pozemní komunikace bude navazovat na první etapu stavby přeložky u Chrášťan, která je již hotová a zkolaudovaná. Propojit by měla silnice třetí třídy s číselným označením 519 a 513 v katastrálním území Dušníky u Rudné a Chrášťany u Prahy. Situována je v souběhu s dálnicí D5,“ upřesnil trasování druhé etapy stavby přeložky radní pro oblast dopravy František Petrtýl s tím, že úsek bude dlouhý 2,4 kilometru. Projekt nové silniční komunikace, která odvede tranzitní dopravu mimo dotčené obce, bude také respektovat zkapacitnění D5 na její šířkové uspořádání 3+3 pruhy a bude minimalizovat zábor pozemků.

Celkové předpokládané investiční náklady na stavbu II. etapy přeložky jsou včetně DPH vyčísleny na 170,8 milionu korun, z nichž by mělo být 85 procent hrazeno z IROP (145,2 mil. korun) a 5 procent ze státního rozpočtu (8,5 milionu korun). Zbylých 10 procent bude hrazeno Středočeským krajem (17,1 milionu korun). 

Středočeský kraj předpokládá, že stavba přeložky začne v srpnu 2022 a potrvá do konce roku 2023. (sck)

 

Středočeský kraj

sck

Hejtman: Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO)
Krajské město: Praha
Rozloha: 11014 km2
Počet obyvatel: 1287277
Hustota zalidnění: 116 obyvatel/km2
NUTS: Střední Čechy
Radní: Gabriel Kovács (ANO), Martin Kupka (ODS), Martin Macháček (STAN), Daniel Marek (TOP 09), Věslav Michalik (STAN), Jaroslava Němcová (ANO), František Petrtýl (ANO), Vít Rakušan (STAN), Jan Skopeček (ODS), Ivo Šanc (STAN)
Koalice: ČSSD a KSČM
Počet obcí s rozšířenou působností: 26
Počet členů rady: 10
Počet členů zastupitelstva: 65

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji