Středočeši třídit umí a stále se zlepšují

 G1U0306

PREZENTACE - Lidé ve Středočeském kraji v minulém roce vytřídili 45,5 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojových kartonů, což je zatím meziročně nejlepší výsledek regionu a velký nárůst oproti minulým letům. V roce 2016 přinesl v průměru každý obyvatel kraje do barevných kontejnerů 17,1 kilogramu papíru, 15 kilogramů plastu, 10,8 kilogramu směsného skla, 2,1 kilogramu čirého skla, 0,5 kilogramu nápojových kartonů a k tomu také 3,7 kilogramu kovů. 

Ještě v roce 2005 totiž každý obyvatel Středočeského kraje donesl do sběrných nádob celkem 20,6 kilogramu tříděného odpadu. Nárůst za toto období je opravdu razantní. S tím, jak přibývá vytříděného odpadu, přibývá také ušetřené přírody.

Obyvatelé kraje vědí, že třídění odpadu pomáhá přírodě. A podle toho se také chovají. Každým rokem přinášejí do barevných kontejnerů více a více odpadů, což se příznivě odráží na životním prostředí. Díky třídění a recyklaci odpadů v kraji bylo loni zachráněno 227 tisíc stromů, což odpovídá 290 hektarům přírody.

Za stále lepší výsledky ve třídění odpadů hraje velkou roli informovanost obyvatel, ale také hustota sběrné sítě. Ve Středočeském kraji je momentálně k dispozici přibližně 40 tisíc sběrných nádob, což je oproti roku 2005 obrovský posun. Tehdy jich totiž bylo 16 tisíc. O jedno sběrné místo se tak dělí čím dál menší počet lidí. V roce 2016 to bylo celkem 113 lidí. To je také velký progres od roku 2005. Tehdy totiž bylo lidí podstatně více, a to 206.

Také ve středních Čechách má motivaci ke třídění každoročně zvýšit soutěž, které se účastní všechny obce zapojené do systému EKO-KOM. Výsledky zatím posledního, dvanáctého ročníku, klání „My třídíme nejlépe“ byly vyhlášeny na konci loňského roku. V kategorii nejmenších obcí do pěti set obyvatel jednoznačně dominovala obec Samopše, která horší než první místo naposledy získala v roce 2013, kdy byla druhá. Mezi obcemi s 500 až 2 000 obyvateli zvítězily Lety. Tato obec s patnácti stovkami obyvatel byla úspěšná i v celorepublikové soutěži „O křišťálovou popelnici“, kde získala třetí místo.

Třiďte odpad. Má to smysl!
Více informací o třídění a recyklaci odpadů naleznete na www.jaktridit.cz

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji