I v Královéhradeckém kraji si stěžují na nedostatek peněz na pracovníky v sociálních službách. Na sociální oblast v regionu podle zástupců kraje citelně chybí prostředky. Nicméně kromě financování nevidí v oblasti sociálních služeb žádné další problémy. V budoucnosti chtějí podle radního Josefa Lukáška zodpovědného za sociální oblast sociální služby co nejvíce přizpůsobit potřebám klientů.
Tvorba sítě sociálních služeb je v krajské gesci již delší dobu. „Samozřejmě, že v této síti je neustále co zlepšovat. Základním limitem je však množství finančních prostředků, které máme k dispozici,“ sdělil Krajským novinám Josef Lukášek. Problémem tížícím sociální služby v regionu je především nedostatečné financování. Podobně jako v jiných krajích je i v Královehradeckém kraji tento výpadek způsoben přislíbeným zvýšením platů pracovníkům v sociálních službách. „Finančních prostředků pro letošní rok je výrazný nedostatek. Vláda svým nařízením prosadila navýšení platů pracovníkům v oblasti sociálních služeb, což je jistě chvályhodné, protože úroveň platů těchto lidí není valná. Nicméně toto navýšení nebylo ve státním rozpočtu prakticky zohledněno,“ myslí si radní Lukášek. Nicméně podle radního Lukáška se kromě výše zmíněného financování, nemusí sociální služby v regionu potýkat s výraznějšími problémy. „Nemyslím si, že máme vyloženě problémové oblasti. Do budoucna se chceme především zaměřit na poskytování sociálních služeb v prostředí, které co nejvíce odpovídá přirozeným potřebám a podmínkám klienta,“ pokračoval Josef Lukášek. Ten poté prezentoval i další konkrétní plány kraje v oblasti sociálních služeb. „Struktura sociálních služeb se nějakým zásadním způsobem v čase nemění. Chtěli bychom zapracovat především na zlepšení podmínek pro klienty našich pobytových zařízení. Dokončili jsme rekonstrukci Domova Dolní zámek Teplice nad Metují a na příští rok připravujeme rekonstrukci Domova pro seniory v Černožicích,“ seznámil s plány regionu radní Královéhradeckého kraje Lukášek.
V KVASINÁCH DOUFAJÍ V POMOC
Změna financování sociálních služeb se dotkla i organizací v Královehradeckém kraji. V Ústavu sociální péče pro mládež v Kvasinách ale změně nepřikládají velký význam. Mají také pochopení pro současnou situaci, ve které se vedení Královéhradeckého kraje nachází. „Vnímáme vše stejně jako doposud, velkým problémem jsou chybějící peníze na naše služby. I když si myslím, že to nyní krajské úřady neovlivní, protože dostaly od ministerstva méně peněz, než požadovaly,“ vyjádřila se ředitelka Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny Jana Mašková. Podle ní je nyní řada na Královéhradeckém kraji, aby služby dofinancoval. „Chybí nám nyní necelé dva miliony korun, čekáme teď na podrobnější výsledky hospodaření. Čeká nás za nedlouho pololetní uzávěrka. Z převážné části chybí peníze na platy zaměstnanců,“ popsala „výpadek“ v rozpočtu Jana Mašková. Připomněla také dvojí vládní nařízení z konce loňského roku, které požadovalo navýšení platových tabulek. To prý způsobilo chybějící prostředky. „Máme ještě fondy, ty by však nepokryly plně veškerou částku. Máme například fond odměn, ale případné použití těchto prostředků na doplacení zaměstnanců by musel schválit náš zřizovatel,“ uvedla ředitelka Ústavu sociální péče pro mládež Kvasiny Jana Mašková. Zřizovatelem Ústavu je Královehradecký kraj. Lukáš Zitka
České a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.