Hejtmani se rozhodují: Hašek hejtmanem, Novotný si funkce nechá

rozhodujiZápletka s kumulací funkcí pětice hejtmanů pomalu ale jistě spěje ke svému rozuzlení. Po Milanu Chovancovi, který zamířil na ministerstvo, Jiřím Zimolovi, který se vzdal poslaneckého křesla, oznámili své rozhodnutí i další hejtmani. Michal Hašek se rozhodl stejně jako jihočeský hejtman opustit Poslaneckou sněmovnu, hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný se pak postavil proti vlastní straně – nechá si oba mandáty. 

„Chci oznámit, že jsem se rozhodl vzdát se poslaneckého mandátu a věnovat se naplno práci jihomoravského hejtmana a předsedy Asociace krajů ČR,“ řekl včera v Událostech ČT Michal Hašek s tím, že tak dává najevo respektování rozhodnutí výkonného výboru, který uložil hejtmanům a zároveň poslancům jednu z těchto funkcí položit. Hašek tak odchází po neúspěšném boji s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou z hlavního politického kolbiště, na kterém ho nahradí starosta Znojma Vlastimil Gabrhel.

To hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný jde proti proudu. „Dokud mne většina členů Zastupitelstva Karlovarského kraje bude podporovat, zůstávám ve funkci hejtmana Karlovarského kraje i poslance Parlamentu České republiky,“ oznámil dnes při jednání krajského zastupitelstva s tím, že usnesení ČSSD, které zakazuje souběh funkcí, je podle něj v rozporu se základními ústavními principy českého demokratického právního řádu. „Věřím, že mě lidé pochopí a zachovají mi svou přízeň. Jsme jedním z nejmenších krajů v zemi, který se potýká s řadou vážných problémů. Proto se snažím o to, abych za náš kraj bojoval nejen jako hejtman zpovzdálí, ze západní části republiky, ale zároveň mohl hájit jeho zájmy jako poslanec přímo v centru.“ Po prohlášení Novotného požádal o jeho odvolání zastupitel Petr Šindelář z ODS. Návrh na zařazení bodu do jednání zastupitelstva ale nebyl přijat.

Poslední, na koho se upírá pozornost ohledně rozhodnutí, je hejtman Vysočiny Jiří Běhounek. Ten by měl vystoupit zítra dopoledne. V minulosti už několikrát prohlásil, že počká, jak se vzhledem k volebním výsledkům bude vyvíjet situace ve sněmovně, a pak se rozhodne podle toho, co bude z jeho pohledu to nejlepší pro Kraj Vysočina.

O slučitelnosti funkcí se v ČSSD i na celé politické scéně debatuje už dlouhou dobu. Michal Hašek chce, aby se celá záležitosti řešila systémově a spolu s dalšími hejtmany proto navrhuje zavedení klouzavého mandátu poslance. „Předložená změna spočívá v tom, že pokud byl poslanec jmenován členem vlády nebo zvolen hejtmanem, starostou nebo primátorem, jeho mandát nezaniká, ale vykonává ho příslušný náhradník,“ vysvětluje Josef Novotný.

Filip Appl

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji