Novou pražskou primátorkou je Adriana Krnáčová

krnacovaV Praze proběhlo první zasedání nově zvoleného zastupitelstva, které také volilo vedení pražské radnice. A žádné velké překvapení se nekonalo. Podle očekávání se první primátorkou v historii Prahy stala Adriana Krnáčová z hnutí ANO 2011.  Ta už při úvodním zasedání rozčílila některé zastupitele, když odmítla před volbou vystoupit a představit se zastupitelům.

Celkem 33 zastupitelů ze 65 hlasovalo pro novou primátorku. Nyní již opoziční strany TOP 09 a ODS hlasovaly proti, Piráti a komunisté se zdrželi. "Mým cílem je, aby Praha měla čistou radnici bez vazeb na temnou minulost," prohlásila Adriana Krnáčová, která dříve šéfovala Transparency Interantional. Okamžitě po volbě se ujala řízení schůze.

Těsnou většinou byli nakonec zvoleni i náměstci primátorky. Mezi ně patří Eva Kislingerová (ANO), Petr Dolínek (ČSSD) a Matěj Stropnický (TROJKOALICE) a zastupitelstvo také dosadilo zbývající členy jedenáctičlenné rady. Těmi jsou za ANO Michal Hašek, Libor Hadrava a Radek Lacko, za Trojkoalici Jana Plamínková a Jan Wolf a za ČSSD Irena Ropková a Hana Nováková.

A dva nejdůležitější body, které musí nově zvolené vedení Prahy řešit? V první řadě je to hlavně spuštění tunelového komplexu Blanka, které je nyní plánováno na přelom března a dubna 2015. Druhým úkolem je pak řešení elektronické karty opencard. Krnáčová nedávno uvedla, že by nejraději projekt opustila. „Pracujeme s více alternativami. Jednou z nich jsou bankovní karty, další třeba využití smartphon," uvedla k možnému zavedení jiného systému.

Filip Appl 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji