V Českých Budějovicích dokončili centralizaci laboratoří

laborkyPacienty čeká v českobudějovické nemocnici další zkvalitnění péče. Po přibližně deseti letech byl dokončen proces centralizace a modernizace laboratorních oborů. Lékaři tak nyní podstatně dříve určí diagnózu a zahájí vhodnou léčbu. Nový systém je nejen šetrnější k pacientům, jelikož centrální laboratoře již nepotřebují takové množství biologického materiálu, ale také komplexnější, přesnější a rychlejší. 

„V České republice jsme v rámci největších laboratoří fakultního typu první, kteří mají jednotnou akreditaci pro celý systém řízení kvality napříč všemi dříve samostatnými laboratořemi. Výjimku tvoří pouze laboratoř patologie a laboratoř transfúzního lékařství. To je zcela v souladu s doporučením Mezinárodní federace klinické chemie a laboratorní medicíny, aby tyto subjekty byly harmonizovány v rámci jednotného provozního a řídicího systému,“ pochlubil se ředitel Úseku laboratorních oborů Nemocnice České Budějovice, a. s., Miroslav Verner.

Sloup Centrálních laboratoří tvoří nyní době tři provozní celky. Jedná se o laboratoř klinické chemie, hematologie a imunologie, laboratoř lékařské mikrobiologie a laboratoř molekulární biologie a genetiky. Jak říká Miroslav Verner, cílem je, aby laboratorní medicína poskytovala ucelené odpovědi na otázky klinických lékařů týkajících se zdravotního stavu pacienta. 

LABORATOŘE PATŘÍ MEZI NEJLEPŠÍ V EVROPĚ

Díky investicím, které jen od roku 2004 představovaly zhruba 270 milionů Kč, se nyní českobudějovická laboratoř řadí mezi ty úplně nejvyspělejší u nás a řadí se i mezi přední pracoviště svého druhu v Evropě. Mimo jiné se na tom podílí i automatizace a snížení podílu lidského faktoru, což s sebou nese snížení chybovosti, větší přesnost a rychlost výsledků analýz. Laboratoře jsou schopny vysoce specializovaná vyšetření poskytovat i dalším nemocnicím v regionu. 

Celkovou rekonstrukci centrálního pavilónu laboratoří dokončila nemocnice na podzim roku 2005. Investice do rozsáhlých stavebních úprav a modernizace přístrojového vybavení si tehdy vyžádala přibližně 190 miliónů Kč. Umístěním roztroušených laboratoří na jedno místo se snížil počet duplicitních vyšetření a zvýšila se také rychlost. Za pět let na to spustila nemocnice díky dotacím z ROP Jihozápad provoz nové plně automatizované analytické linky v laboratoři klinické chemie. V letech 2010 až 2011 bylo investováno dalších 57 milionů Kč do nákupu technologického vybavení. Následovala řada drobných každoročních investic, až konečně v roce 2014 bylo proinvestováno dalších 16 milionů Kč na nákup nových přístrojů. Jak upozorňuje tisková mluvčí nemocnice Ivana Kerlesová, náklady v tomto případě hradila nemocnice z vlastních zdrojů.

Českobudějovická nemocnice disponuje v současné době 1450 lůžky a patří tak mezi největší lůžková zařízení u nás. Ročně je zde hospitalizováno 53 tisíc pacientů a provedeno více než 30 tisíc operačních zákroků a téměř 660 tisíc ambulantních vyšetření a léčebných výkonů. V loňském roce zde spatřilo světlo světa také 2273 dětí. Jana Bartošová

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji