Pod Borem se budou vyrábět díly pro rakety

Klatovská průmyslová zóna Pod Borem se pomalu a jistě plní. Na počátku letošního roku o jeden z posledních pozemků projevila zájem firma Aerotech Czech, která dělá zakázkovou výrobu pro letecké motory a pro kosmický průmysl. Firma se rozhodla zakoupit pozemek o rozloze téměř čtyři hektary.

Začít stavět by měla letos. V Klatovech již ale působí v areálu bývalého Kozaku a v současné době má přibližně 60 zaměstnanců. Po rozšíření výroby by jich mělo být až 190. Zaměstnat bude chtít především větší množství lidí na počítačově řízených strojích a do budoucna by měla vzniknout i nabídka zaměstnání pro vysokoškolsky vzdělané lidi. Uplatnění zde ale naleznou také absolventi zdejší strojnické průmyslové školy.

Aerotech Czech má bohaté zkušenosti s výrobou komponent pro letecký a kosmický průmysl. Od roku 2005, kdy byla založena jako dceřiná společnost firmy Aerotech Peissenberg, se podílí na výrobě rotačních součástí proudových motorů nejen značky Rolls-Royce, ale také značek Pratt Whitney, SNECMA nebo MTU Aero Engines. V roce 2011 skupinu Aerotech koupil koncern OHB Group, jehož hlavní aktivity směřují do kosmického průmyslu. Ve stejném roce převedlo vedení koncernu do Klatov montáž aerodynamických krytů pomocných motorů rakety Ariane 5 vesmírného programu Evropské kosmické agentury, které dosud vyráběla společnost MT Aerospace Augsburg. První sadu dílů rakety Ariane 5 vyexpedovali v Klatovech v lednu 2013.

Aerotech Czech je jedním z posledních, který se do průmyslové zóny Pod Borem dostal. V letošním roce by měly stavbu v průmyslové zóně dokončit ještě další tři firmy. V současné době je tak dispozici již jen pozemek o rozloze čtyři hektary. Průmyslovou zónu město připravilo v roce 2008 v době nastupující hospodářské krize. Lokalita se nachází v severní části města, v bezprostřední návaznosti na průmyslové území při Koldinově ulici. Vznikla na ploše, kterou v letech 1960 až 1990 využívala armáda jako střelnici. Zaplňovala se pomalu. Zájem stoupl až v loňském roce, kdy se se podařilo prodat nebo smluvně ošetřit šest pozemků.  Nenašel se sice žádný velký investor, který by zaměstnal stovky lidí, ale menší a střední firmy nabídly desítky nových pracovních míst. S městem tak v loňském roce podepsala smlouvu německá firma Berger Beton z Chýní u Prahy, která vybuduje na ploše 1,7 hektaru moderní výrobnu betonových směsí. V zóně vznikne i ekologický provoz Klatovské prádelny a z nedalekých Příchovic se tam přesune výroba svařovaných a strojních dílů české firmy Enix Metal. V zóně působí již například o velkoobchod s nápoji, autodoprava, pneuservis, ale také výrobce elektroinstalace Elektro Kt Group.

 Jana Bartošová

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji