Bude mít Karlovarský kraj hejtmanku?

novotnyKarlovarský kraj čeká změna na postu nejvyšším. Dlouholetý hejtman Josef Novotný totiž oznámil rezignaci na svou funkci prvního muže kraje. O jeho náhradníkovi lze ale zatím pouze spekulovat. Na hejtmanské křeslo pomýšlejí i komunisté.

„Ztratil jsem podporu stranické většiny v kraji, bez níž nelze nadále vykonávat funkci hejtmana,“ uvedl v prohlášení hejtman Josef Novotný. „Usnesením karlovarské okresní konference ČSSD jsem byl vyzván, abych se rozhodl pro jednu ze svých funkcí, a to do 12. prosince 2014. Nemám problém to respektovat,“ dodal s tím, že když nemá podporu u straníků v kraji, volí funkci poslance.

Oznámení okamžitě vyvolalo spekulace o tom, kdo by se mohl stát novým hejtmanem. Nebo hejtmankou. Komunisté, kteří jsou s ČSSD v koalici, totiž chtějí na tento post dosadit první náměstkyni Evu Valjentovou. „Nechceme vyvolat krizi ani třenice s naším koaličním partnerem. Tu část koaliční smlouvy, která řeší klouzavý mandát, chceme dodržet. Poměr v radě by se měl podle předchozích dohod změnit na 5:4 ve prospěch ČSSD,“ stojí v prohlášení KSČM. ČSSD zatím jméno nepředstavila, postu se ale vzdát nechce.

Z čela kraje odejde hejtman definitivně k 11. únoru. Do té doby musí stávající koalice najít jeho nástupce. A už nyní je zřejmé, že to nebude vůbec jednoduché.

Filip Appl 

 

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji