Výsledky mluví jasně: V třídění se Karlovarský kraj stále zlepšuje

 G1U0459

PREZENTACE - Lidé v Karlovarském kraji v minulém roce vytřídili 43,8 kilogramů papíru, skla, plastů a nápojových kartonů, což je zatím meziročně nejlepší výsledek regionu a velký nárůst oproti minulým letům. V roce 2016 přinesl v průměru každý obyvatel kraje do barevných kontejnerů 19,7 kilogramu papíru, 12,5 kilogramů plastu, 9,5 kilogramu směsného skla, 1,7 kilogramu čirého skla, 0,4 kilogramu nápojových kartonů a k tomu také 8,3 kilogramu kovů. 

Ještě v roce 2005 totiž každý obyvatel Karlovarského kraje donesl do sběrných nádob celkem 17,7 kilogramu tříděného odpadu. Nárůst za toto období je opravdu razantní. S tím, jak přibývá vytříděného odpadu, přibývá také ušetřené přírody.

Obyvatelé kraje vědí, že třídění odpadu pomáhá přírodě. A podle toho se také chovají. Každým rokem přinášejí do barevných kontejnerů více a více odpadů, což se příznivě odráží na životním prostředí. Díky třídění a recyklaci odpadů v kraji bylo loni zachráněno 59 tisíc stromů, což odpovídá 76 hektarům přírody.

Za stále lepší výsledky ve třídění odpadů hraje velkou roli informovanost obyvatel, ale také hustota sběrné sítě. V Karlovarském kraji je momentálně k dispozici více než 8 tisíc sběrných nádob, což je oproti roku 2005 obrovský posun. Tehdy jich totiž byly 3 tisíce. O jedno sběrné místo se tak dělí čím dál menší počet lidí. V roce 2016 to bylo celkem 120 lidí. To je také velký progres od roku 2005. Tehdy totiž bylo lidí podstatně více, a to 291.

Každoroční výsledky dokazují, že třídění odpadů není obyvatelům kraje lhostejné. Posílit motivaci k třídění odpadů má v kraji celá řada akcí. Především se jedná o soutěž „Liga odpadů“ vyhlašovaná každoročně Karlovarským krajem a společností EKO-KOM. Z minulých ročníků je ale patrné, že kraj má v tomto směru své tahouny. Hodně dobrým umístěním se pravidelně může pochlubit lázeňské město Františkovy Lázně, které v posledních dvou ročnících dominovalo kategorii obcí nad tisíc obyvatel. U obcí do tisíce obyvatel se stejným úspěchem jako Františkovy Lázně může pyšnit Boží Dar. I ten si ve dvou minulých ročnících připsal v Lize odpadů vítězství. Vedle meziobecní Ligy odpadů podporuje třídění odpadů i každoroční populární výtvarná soutěž pro žáky základních, mateřských, uměleckých škol a školních družin „Hrajeme si s odpady“.

Třiďte odpad. Má to smysl!
Více informací o třídění a recyklaci odpadů naleznete na www.jaktridit.cz

Nepřehlédněte

„V civilizované zemi rozhodují o regionálních záležitostech nikoliv jmenovaní úředníci jako za císaře pána ale zvolená samospráva,“

říká v rozhovoru k patnácti letům krajů hejtman Pardubického kraje Martin Netolický

netolickyČeské a moravské kraje slaví patnácté narozeniny. Od doby svého vzniku, kdy jejich úřady fungovaly takřka v polních podmínkách, prošly velkým vývojem a změnily se v sebevědomé samosprávné celky respektované na centrální politické úrovni. O tom všem jsme hovořili v „narozeninovém“ rozhovoru s nejmladším ze současných hejtmanů Martinem Netolickým, který stojí v čele Pardubického kraje.

Krajské noviny na Facebooku

Redakce

Krajské noviny Evropské vydavatelství, s. r. o.
kancelářská budova P8, č.p. 80
533 53 Pardubice – Semtín
redakce@evropskevydavatelstvi.cz
telefony: 466 611 139, 777 100 388
© 2024 Krajské noviny

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie.

Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Akceptuji